top of page

טיפול זוגי

טיפול זוגי מאפשר לבני הזוג, באמצעות נוכחותו של המטפל, ליצור שיח חדש ושונה ביניהם. שיח בו יש מקום לביטוי של כל אחד מהם ולבירור של הקשיים בזוגיות. זאת על מנת לדעת יותר על מה שמייצר סבל וקושי בחיים המשותפים כמו גם על מה שמחבר בין בני הזוג. 

בדרך זו, מסייע הטיפול לכל שניים למצא את הדרך הייחודית להם להיות זוג.

זוגיות להט״בית

נוסף על האתגרים הקיימים בכל זוגיות, זוגות להט״בים עשויים להתמודד גם עם שאלות וקשיים נוספים. מול המודל ההטרונורמטיבי השכיח, אליו אנו נולדים, נדרש כל זוג להט״בי למצא ולהמציא לעצמו מודל משלו לזוגיות.

מתוך כך, זוגיות להטב״ית מזמנת התמודדות הן עם שאלות הנוגעות בהרכב הזוגיות (גבר עם גבר, אשה עם אשה, טרנסג׳נדריות, ביסקסואליות) ובדינמיקה שנובעת מכך (חלוקת התפקידים בזוגיות, מונוגמיה/מערכת יחסים פתוחה, מבנה התא המשפחתי), והן עם קשיים הנובעים מהחיים בחברה המאופיינת בהיעדר קבלה חברתית ושמרנות עד כדי הומופוביה (יחסים עם משפחות המוצא, זוגיות מחוץ לארון, זוגיות להט״בית כשלב ב׳). טיפול זוגי הינו מרחב לשיח והתמודדות גם עם כל אלה.

על פי המיתוס היווני, כל אדם מחפש אחר החצי השני שלו, מתוך שאיפה לחזור ולהיות שלם. עם זאת, כל זוג המבקש לקיים חיים משותפים לאורך זמן מגלה כי בחלוף ההתאהבות מזמנת הזוגיות מפגש עם מה שלא שלם, עם ההבדלים בין בני הזוג ועם מה שלא עובד בקשר ומכאן את האתגר למצא דרך משותפת להיות יחד.

זוגות פונים לטיפול, פעמים רבות, בעקבות משבר אשר עלול להעלות שאלה על המשך הקשר או כאשר בני הזוג מתמודדים לאורך זמן וללא פתרון מספק עם סוגיות הנוגעות לאהבה, תשוקה ומיניות, אינטימיות או מחוייבות.

במקרים אחרים, פונים זוגות לטיפול בעקבות קשיים בהתנהלות המשותפת ותחושות מתמשכות של מתח, כעס, קנאה, תסכול או חוסר סיפוק בזוגיות. כל אלה עשויים להתעצם כאשר בני הזוג עומדים בפני שלב חדש ביחסים, דוגמת מעבר למגורים משותפים, מיסוד הקשר או הבאת ילד לעולם, ולהעלות שאלות על הבחירה מחדש בבן/בת הזוג ובזוגיות:

האם זהו בן/בת הזוג הנכון בשבילי? 

האם תתכן זוגיות מספקת יותר? 

האם מוטב לנו להישאר ביחד או להיפרד?

על שאלות אלה ניתן לענות רק מתוך הדיבור בין בני הזוג על מה שקורה ביניהם. עם זאת, זוגות רבים מתקשים לדבר על מה שמעורר קושי וכאב. אחרים מדברים אך נוטים לשוב אל אותם הדפוסים שוב ושוב ומתקשים לצאת מהמבוי הסתום אליו נקלעים.

אהבה וזוגיות

טיפול בבני נוער

טיפול פרטני

אנשים רבים מתקשים, על אף רצונם ומאמצים רבים המושקעים מצידם, למצא בן/בת זוג ולקיים מערכת יחסים מתמשכת ומספקת.

התקופה בה אנו חיים מאופיינת בשפע של אפשרויות, כמו גם בערעור על חלוקת התפקידים המסורתית בין בני הזוג ובצורך לשלב בין קריירה וזוגיות.

גיל ההתבגרות היא תקופה בה מי שהיה עד כה ילד, התלוי במרבית צרכיו בהורים, מתחיל במעבר לקראת היותו אדם בוגר, נפרד ועצמאי. בתקופה זו ניצב הנער בפני שינויים רבים המתרחשים בגופו ובנפשו, כמו גם בפני הציפיות, העמדות והערכים, הנשקפים ממשפחתו, החברה ואמצעי התקשורת.

טיפול פסיכולוגי בגישה פסיכואנליטית נשען על ההבנה כי אצל כל אדם קיימים כוחות לא-מודעים, הפועלים ״מתחת לפני השטח״, ומשפיעים על הבחירות והרגשות שלו, כמו גם על הסבל והקושי בחייו. 

דרך הדיבור בטיפול מתאפשר ביטוי של כוחות אלה ובעקבותיו גם שינוי וריפוי.

bottom of page